Hyppää sisältöön

Koululaiset pääsevät vaikuttamaan harrastustarjontaan

Harrastamisen Suomen mallissa kuntien tulee valita ja järjestää harrastukset lasten ja nuorten kuulemisesta saatujen tietojen pohjalta. kuva: Opetushallitus/Annika Rauhala.

Opetus- ja kulttuuriministeriö toteuttaa koululaiskyselyn 2.–17.11.2026. Kyselyllä selvitetään, mitä lapset ja nuoret haluaisivat harrastaa koulupäivän yhteydessä. Kunnat voivat hyödyntää kyselyn tuloksia suunnitellessaan Harrastamisen Suomen mallin mukaista harrastustoimintaa.

Harrastamisen Suomen mallissa kuntien tulee valita ja järjestää harrastukset lasten ja nuorten kuulemisesta saatujen tietojen pohjalta. Kunnat voivat käyttää suunnittelun tukena koululaiskyselyn tai muun vastaavan kuulemisen tuloksia.

Koululaiskysely lähetetään kaikkien ala- ja yläkoulujen rehtoreille ja se on tarkoitettu vuosiluokkien 1–9 ja lisäopetuksen oppilaille. Rehtoreita ja opettajia pyydetään välittämään kysely koulun oppilaille.

Oppilaat vastaavat kyselyyn koulukohtaisella koodillisella linkillä. Oppilaiden nimiä ei kysytä. Koululaiset voivat vastata kyselyyn omalla älypuhelimella, koulun mobiililaitteilla tai pöytäpäätelaitteella joko oppitunnilla tai vapaa-ajalla. Jos kysely on lapselle tai nuorelle liian vaativa, sen voi tehdä sen yhdessä huoltajan kotona tai opettajan kanssa koulussa.

Koululaiskyselystä julkaistaan jokaisen koulun ja valtakunnalliset tulokset opetus- ja kulttuuriministeriön verkkosivulla 15.1.2027 mennessä.

Lisätietoja Koululaiskyselystä
– opetus- ja kulttuuriministeriön verkkosivu

Jaa somessa:

Sinua saattaa kiinnostaa