Hoppa till innehåll

Hobbyverksamhet i samband med skoldagen-priser delades ut på regionala idrottsgalor

Muonio ungdomstjänster, Lapplands idrottsgala 11.1.2025. Bild: Ville Muranen, @villemuranenphotography.

Hobbyverksamhet i samband med skoldagen-priser delades ut på regionala idrottsgalor Bland annat Kajaanin Tennisseura, MILO ry samt Finlandsmodellens projekt i S:t Michels, Muonio, Pemar och Tammerfors tog emot priser för deras utmärkta arbete för att främja barns och ungas hobbymöjligheter samt fysiska aktivitet. Priserna beviljades av regionala motions- och idrottsorganisationer, Olympiska kommittén och programmet Skolan i rörelse.

Kajaanin Tennisseura stöder barns och ungas hobbyverksamhet på ett engagerat och barnorienterat sätt

Kajaanin Tennisseura har deltagit i verksamheten inom Finlandsmodellen för hobbyverksamhet ända sedan pilotskedet, vilket vittnar om engagemang i hobbyverksamhet. Föreningens utbildade ledare genomför professionell och barnorienterad verksamhet. Barnen och de unga får själva framföra sina önskemål inom hobbyverksamheten. Man har särskilt lyckats inspirera högstadieelever att delta i verksamheten. Samarbetet med staden löper också lätt och flexibelt.

Idrottsföreningen MILO inspirerar barn till mångsidig idrott och utvecklar ständigt sin verksamhet

Idrottsföreningen MILO leder hobbygrupperna inom Kouvolas modell för hobbyverksamhet. Hobbytimmarna erbjuder mångsidig och inspirerande idrott med något för varje smak. Barnen har hittat timmarna och det har funnits gott om deltagare. MILO har också starkt utvecklat sin egen läger- och klubbverksamhet, och samarbetet med dem är smidigt. Ur MILOs verksamhet förmedlas glädje och en bild av hur de ständigt vill utveckla sin verksamhet.

I S:t Michel planerar barn och unga hobbyverksamheten

I S:t Michel erbjuds hobbyverksamhet i varje skola, och det finns sammanlagt 59 hobbygrupper. Verksamheten genomförs av 10 olika lokala aktörer (idrottsföreningar, organisationer, universitetscentret, musikinstitutet).

Hobbykoordinatorn samarbetar med skolorna, besöker alla skolor, lyssnar på barnens och de ungas önskemål och genomför årligen enkäter om hobbyönskemål med alla elever. Barnen och ungdomarna får själva önska och planera verksamheten tillsammans med handledaren.

Det finns sammanlagt 18 hobbyer för högstadieelever. Gympass var det populäraste av alla önskemål, och alla skolor kan erbjuda denna verksamhet för högstadieeleverna. I Kristina, Anttola och Haukivuori uppmuntrar skol-PT också högstadieeleverna till hobbyer. S:t Michels stad har lyckats etablera samordningen och på så sätt trygga kontinuiteten i verksamheten och utvecklandet.

Mångprofessionellt samarbete i Muonio

Muonio kommun har samarbetat långsiktigt och mångprofessionellt för att främja barns och ungas hobbyverksamhet i samband med skoldagen. Muonio har varit med om att utveckla verksamheten ända sedan pilotskedet för Finlandsmodellen för hobbyverksamhet, och kommunen har lyckats skapa ett mångsidigt och tillgängligt hobbyutbud med beaktande av lokala särdrag. Hobbyverksamheten i Muonio är ett exempel på ett lyckat samarbete mellan kommunen, föreningarna och andra aktörer. Tack vare detta samarbete har hobbymöjligheterna utvidgats till att omfatta mångsidiga fritidsklubbar av olika storlek som ordnas genast efter skoldagen.

I Muonio har kommunens ungdomstjänster en central roll i koordineringen av verksamheten, och genom att slå samman skolungdomsarbetarens och hobbykoordinatorns arbetsuppgifter har man säkerställt att verksamheten ligger nära barnen och de unga. Ungdomarna inkluderas systematiskt i planeringen, och deras önskemål styr utvecklingen av tjänsterna. Dessutom har man fäst särskild uppmärksamhet vid högstadieelevernas behov.

I Pemar erbjuds mångsidig hobbyverksamhet i skolor och andra lokaler i samarbete med olika aktörer

I Pemar har man med hjälp av Pemarmodellen för hobbyverksamhet, dvs. PAHAMA, på ett förtjänstfullt sätt främjat barns och ungas hobbyverksamhet. PAHAMA erbjuder omfattande hobbyklubbar i skolor och andra lokaler, såsom i ishallen, i dansskolan och på Paimion opisto. År 2024 erbjuds cirka 30 klubbar, och fler än 10 olika aktörer fungerar som gruppledare. Som framgångar i verksamheten kan nämnas samarbetet med skolorna och samarbetspartnerna, verksamhet där man gått ut bland barnen och ungdomarna, skolornas egna PAHAMA-ansvarspersoner, PT-gruppen för högstadieelever, specialbarnens motorikgrupp, hobbydetektiv och hobbyrecept samt hörande av unga.

Lupa harrastaa-verksamheten i Tammerfors ger alla barn möjligheter till mångsidig och tillgänglig hobbyverksamhet

Lupa harrastaa-verksamheten inom den grundläggande utbildningen i Tammerfors har skapat en permanent modell där alla barn ges möjlighet att uppleva glädjen och tillgängligheten i hobbyverksamhet. Denna verksamhet bygger på en lyckad samordning och samverkan på både lokal och regional nivå. Tammerfors stad har inkluderat ett stort antal interna serviceproducenter, såsom biblioteket, Arbetarinstitutet, Tredu, idrotts- och ungdomstjänsterna samt barnkulturcentret Rulla, som berikar verksamheten med sin egen kompetens. Dessutom är stadens samarbetsnätverk effektivt: årligen deltar cirka 100 sällskap, föreningar och företag. Utöver dessa handleds grupperna av lärare, skolgångshandledare och skoltränare. Hobbymässan som ordnas på hösten når nästan 1 000 elever i årskurserna 5–8.

I Tammerfors är utbudet av hobbyverksamhet mycket mångsidigt, och det omfattar ett brett spektrum av olika aktiviteter. Det finns bland annat grupper om djur, hantverk, bildkonst, matlagning, kodning, teater och animation. Det erbjuds gott om idrottsgrenar: från bollsporter till gymnastik, tricking, parkour, blandidrott, tillämpad motion, dans och vintergrenar. Särskilt fint är det att även tillämpad gymnastik och blandidrott har beaktats.

Alla mottagare av Hobbyverksamhet i samband med skoldagen-priser som delats ut på regionala idrottsgalor

  • Projektet Harrasta Kankaanpään kouluissa, Satakunta Idrottsgala lör. 1.2.2025
  • Ilari Nissinen, Norra Karelens Idrottsgala 25.1.2025
  • Kajaanin Tennisseura ry, Kajanalands Idrottsgala 17.1.2025
  • Kuusamo stad, Norra Österbottens Idrottsgala 8.2.2025
  • Villmanstrands stad, Finlandsmodellen för hobbyverksamhet-projektet Myö harrastetaa lähellä, Södra Karelens Idrottsgala 31.1.2025
  • S:t Michels stad, Oma juttu-hobbyverksamhet, Södra Savolax Idrottsgala 31.1.2025
  • MILO ry, Kymmenedalens Idrottsgala 31.1.2025
  • Muonio ungdomstjänster, Lapplands idrottsgala 11.1.2025
  • Pemarmodellen för hobbyverksamhet (PAHAMA), Egentliga Finlands Idrottsgala 25.1.2025
  • Innebandyföreningen O2, Mellersta Finlands Idrottsgala 31.1.2025
  • Sysmän Sisu, Päijänne-Tavastlands Idrottsgala 8.2.2025
  • Tammerfors stads Lupa harrastaa-verksamhet, Tavastlands idrottsgala 31.1.2025
  • Östermark kommun och Kipinäkerhot, Österbottens Idrottsgala 15.2.2025
  • Ylivieska kommun, Mellersta Österbottens Idrottsgala 31.1.2025
Dela på sociala medier:

Du kanske är intresserad